EPLAN SPS 2023

Rittal, EPLAN, Cideon a GEC na veletrhu SPS

Společný stánek na SPS zde měly firmy Rittal, EPLAN, Cideon a GEC, sesterské firmy ze skupiny Friedhelm Loh Group, a předvedly zde možnosti využití potenciálu digitální transformace v průmyslu.

V listopadu 2023 se v Norimberku konal veletrh SPS, jeden z největších evropských veletrhů zaměřených na automatizaci v průmyslu. Společný stánek zde měly firmy Rittal, EPLAN, Cideon a GEC, sesterské firmy ze skupiny Friedhelm Loh Group, a předvedly zde možnosti využití potenciálu digitální transformace v průmyslu.

Pro budoucí konkurenceschopnost firem je rozhodující zefektivnění podnikových procesů s cílem zvýšit produktivitu výroby. Ekonomické aktivity se ale nikdy nekonají ve vakuu. Zejména průmysl je neustále vystaven globálním změnám a krizím, a proto je pod stálým tlakem. Jak by se měly firmy připravit na současné a budoucí situace? Jak zvládnout digitální a energetickou transformaci a jak se vypořádat s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků? Na veletrhu SPS v Norimberku na to hledaly odpověď firmy Rittal, EPLAN, Cideon a GEC (German Edge Cloud).

Továrna budoucnosti: digitální dvojčata pro inteligentní výrobu

Moderní doba vyžaduje inteligentní výrobu – s nízkými náklady a s vysoce automatizovanými a účinnými procesy. Zároveň je nutné, aby byla energeticky úsporná a flexibilní, aby se mohla rychle přizpůsobit individuálním potřebám zákazníků. A to vše při nedostatku kvalifikovaných pracovníků.

Čtyři společnosti na veletrhu předvedly, jak je možné překročit hranice ekosystémů automatizace, produktů a výroby prostřednictvím jednoho digitálního dvojčete. Díky němu budou inteligentní výrobní procesy transparentnější a efektivnější. Navíc se tím zprůhledňují energetické toky, což je klíčový faktor úspěchu průmyslových firem nyní i v budoucnu.

Návštěvníci veletrhu mohli vidět praktickou realizaci nejen na základě vlastního příkladu aplikace Smart Factory firmy Rittal, ale také jako implementaci aplikace Intrafactory Track & Trace GEC ve firmě Smart Press Shop ve městě Halle v Německu. Tento společný podnik firem Porsche a Schuler, kde se lisují karosérie automobilů, využívá digitální sadu Schuler Digital Suite s funkcí track & trace pro sledování a dokladování průběhu výroby. Sada vychází z prostředí ONCITE DPS (Digital Production System) od GEC, certifikovaného pro digitální ekosystém Catena-X. Catena-X je datový ekosystém, který prostřednictvím jednotného datového prostoru umožňuje radikální spolupráci firem v rámci dodavatelských řetězců v automobilovém průmyslu.

Zefektivnění hodnotového řetězce

Jak lze rychleji vytvářet řídicí systémy strojů a energetickou infrastrukturu? Důslednou standardizací a sdílením konzistentních dat. Veletržní expozice byla zaměřena právě na konzistenci dat v celém hodnotovém řetězci – od návrhu a konstrukce strojů a zařízení přes dodávku automatizační techniky až po fázi digitálně řízeného provozu a údržby. Výrobci řídicích systémů a rozváděčů šetří čas a peníze pomocí synergie systémů EPLAN a Rittal. Provozovatelé zařízení zase ocení záruku konzistence dat pro údržbu, chytré služby a konektivitu.

Přidaná hodnota přes hranice výstavního stánku

Firmy Rittal a EPLAN demonstrovaly implementaci svých systémů na novém typu robotu pro zapojování vodičů v rozváděči a na propojení s exponáty v sousedních partnerských stáncích. Plně automatický stroj Rittal Wire Terminal WT C ve stánku vyráběl konfekční vodiče (upravoval jejich délku, opatřoval je koncovkami a popisoval je) a posílal je do vzdálených pracovních stanic pomocí prototypu systému manipulace s vodiči využívajícího stlačený vzduch. Prototyp robotu od společnosti Rittal Automation Systems pak plně automaticky zapojoval řídicí komponenty v rozváděči. „Drátová pošta“ také překračovala hranice do sousedních stánků partnerských společností, kde byly vodiče dále zpracovávány na pracovních stanicích Rittal za podpory softwaru EPLAN Smart Wiring. Základním kamenem takové spolupráce je konzistence a vysoká kvalita dat komponent v elektronické databázi EPLAN Data Portal.

Automatická tvorba rozpisky dílů

Konzistence dat je také klíčem k připojení systémů EPLAN k softwaru Cideon Conify, který propojuje obchodní a inženýrská data a automaticky generujte data MCAD a ECAD v souladu s principy managementu dat výrobků PDM (Product Data Management). Strojní inženýři mohou pomocí konfigurátoru produktu automaticky generovat konstrukční data a rozpisky, přičemž rozpiska může obsahovat strojní i elektrické komponenty. Pomocí nástroje EPLAN Engineering Configuration (EEC) lze potom jedním kliknutím generovat elektrická schémata a projektovou dokumentaci.

Na veletrhu SPS představila společnost EPLAN také návrh kabeláže strojů pomocí EPLAN Harness proD včetně vytvoření dat pro digitální dvojče stroje a inovace platformy EPLAN Platforms 2024 s elektrickými, pneumatickými, hydraulickými, měřicími a řídicími komponenty a konstrukčními systémy rozváděčových skříní.